AnneGs hagedagbok

Mitt første hagedagbokinnlegg

02 mai 2006 11:02


Ja, ja... Da har jeg endelig fått rumpen i gir og laget meg hagedagbok. Jeg vet jo at det er greit å ha for egen referanse til senere bruk. Og med helt "ny" hage så er det sikkert fornuftig også... Mr. Green

Jeg flyttet altså fra 4 mål til ca 40 m2 i aug/sept 2005. Høsten i fjor gikk kun med til flyttelass mm, samt at jeg tok med meg en haug med planter fra gamlehagen. Disse står i 5 doble pallekarmer i forhagen (mot øst). Med den begredelige og snørike vinteren vi har hatt, er det bare en ukes tid siden snøen forsvant der.

Jorden i bakhagen mot vest består stort sett av sleip blåleire. Crying or Very sad Lurer på hvor mange tonn med kugjødselkompost, veksttorv og lecakuler jeg trenger for å få den sånn noenlunde i skikk. Det er så dårlig drenering at det er en stor vanndam rett utenfor terrassen min nå fordi snøsmelding og regn ikke rekker å sive unna. Gruer meg for jordforbedringsjobben. I forhagen er det omtrent ikke mer jord enn hva som trengs for å få litt gress til å spire. Der må jeg se om jeg kan grave litt opp der hvor jeg skal ha bed. Vanskelig å lage opphøyde bed der pga gjerde mot nabo osv. Akkja, sann.

Forrige uke fikk jeg ryddet i pallekarmene og fjernet gamle blader og rusk og rask fra i fjor. Det er plantet så tett at jeg er helt nervøs for hvordan det skal gå når jeg en gang skal flytte plantene fra karmene og over i bed. Noe har begynt å spire allerede. Her er status på det som har kommet opp:

* Snøklokkene mine kom opp fra snøen med blomst på. Shocked
* Klosterklokkene jeg fikk av Jonny i fjor blomstrer. Hoppende glad Jeg var litt spent på om jeg hadde klart å få dem med på flyttelasset. De må ha kommet i rakettfart, for jeg så ikke snurten av dem før i går morges. Da sto de med to store blomster. Hmmm... Klosterklokker på jetbensin. Laughing
* Ellers ser jeg at det er liv i flere av dagliljene mine. Fikk med meg alle fra Oakes-importen i fjor vår, og håper de har overlevd.
* Heuchera 'Plum Pudding' har i hvert fall mange fine, grønne blader med antydning til rødt. De blir nok rødere når de får mer lys og varme.
* Fikk en Heucherella med nydelige, røde bladtegninger og en hemerocallis 'Pandoras Box' i fjor. Var det av Iris??? Heucherellaen har noen halvgrønne blad, men det ser ikke ut som om det spirer fra midten av rosetten. Crying or Very sad
* Soleiebusken (Kerria japonica) har overvintret meget godt under det tykke snødekket, og har omtrent ikke noe nedfrysing i det hele tatt. Kanskje den vil trives bedre her enn i Fredrikstad?
* Markjordbærene mine ser ut som om har spredt seg litt. De har verdens søteste bær, så jeg skal finne et fint sted å ha dem. Hemmelige jordbærsteder kan man aldri få nok av. Blunke
* Sitrontimianen er det liv i.
* Skyggesildren ser fin og grønn ut. Jeg liker den så godt, den blomstrer så grasiøst.
* Clematis texensis 'Princess Diana' kommer med nye skudd fra jorden.
* Klatrerosestiklingen 'Sympathie' har skudd.
* Rosa hugonis har også grønne skudd. Smil
* Trepeonene mine ser jeg ikke noe til. Litt tidlig ennå kanskje?
* Ingen spirer på de andre klematisene.
* Ingen spirer på Wisteria floribunda 'Alba' ennå heller. Er så spent på om den har klart seg.
* Ingen hostaspirer ennå, men det er helt sikkert for tidlig.
* Jordbærrabarbraen spirer heller ikke.
* Aspargesplantene fra IngerJ har heller ikke vist seg. Jeg krysser fingrene for at de kommer snart.
* Ellers er det masse annet oppi der som jeg ikke husker at jeg har engang. Merkepinner??? Hva er det??? Pinlig berørt

Ellers står det en liten rhododendron rett på andre siden av gjerdet i forhagen. Den har knopper. Lurer på hva slags farge det er. Bare den ikke er rååååsa... Ondt smil

I bakhagen (mot vest) er ståa slik:

* Jeg plantet i høst ned primulaene mine i det eneste bedet som var opparbeidet der.. De ser grønne og fine ut alle sammen. Tror til og med at det kommer noen blomsterknopper snart.
* Plantet hosta, helleborus og bispelue som jeg kjøpte av Anne Lise Sollie i Molde i september, i det samme bedet. Helleborusen hadde to bittesmå blad da snøen gikk. Nå er de falt av. Håper det er liv i den. *bekymret smiley* Bispeluen ser det ut til å være liv i.
* Har fått raket bort mye vissent gress og kullrester (etter at jeg strødde aske på snøen i mars). Nå begynner det såvidt å bli grønt i plenen.
* Har klippet halvparten av alperipshekken. Den er vel ca 2 år gammel. Den har ikke vært klippet i fjor, så nyskuddene var rundt 30-40 cm. Jeg hugget ned slik at nyskuddene nå er omlag 5 cm (en bladknopp) over tidligere forgrening. Bør ta resten snart, men orker ikke gå ut i det kalde regnværet. Mad
* Kirsebærtreet har knopper. Tror det er blomsterknopper. Under det dukker det opp røde spirer, regner med at det er tulipaner som er satt ned der. Dette treet skal flyttes bort, da det står midt i plenen. Rolling Eyes Jeg satser på å flytte det til hekken etter hvert. (Grav bort en alperipsbusk, grav ned en ny plante der i stedet for.)
* Ripsbusken som lå skinnflat under 2,5 m snø i vinter har utrolig nok reist seg opp. Det er en kvist som har knekt helt nede. Får vel småbeskjære den litt snart. Den skal også flyttes til hekken.
* Har også planer om å flytte soleiebusken til hekken. Og kanskje den mørke syrinen. Hva med blåbærplanter? Asparges? Roser? Kommer til å få verdens mest brokete hekk etter hvert. Laughing

Ellers skal jeg rive ned rekkverket på terrassen. Det skrives så vakkert og vent om flere og små (?) rom i hagen, men jeg er nok stikk motsatt. Jeg liker STORE rom. Jeg liker å la blikket vandre langt. Liker ikke hekker og gjerder som stopper uendelighetsfølelsen. Så rekkverket skal bort. Så skal jeg snekre et ganske bredt trappetrinn, slik at terrassen blir forbundet med plenen nedenfor. Der er det sikkert deilig å sitte med kaffekoppen og se på blomstene.

Plenen skal også bort og erstattes med bed. Jeg har lyst til å terassere miniskråningen mot vest med stein, men det må en god del stein til, og om jeg får bestilt et tonn eller to fra et eller annet sted, så har jeg ingen lagringsplass til steinene. Og alle må bæres fra forhagen, gjennom huset og ut i bakhagen. Jeg kvier meg for jobben og har lagt alle ambisjoner på is så lenge.

Har mange drømmer og planer, men ikke arbeidslyst eller -kapasitet nok til å få fullført alt i sommer. Det matcher dårlig med at jeg er fryktelig utålmodig. Jeg vil jo helst ha alt det tunge og slitsomme grunnarbeidet ferdig i går, slik at jeg bare kan ta en Ferdinand (sitte under en korkeik og lukte på blomstene). Cool Vel, det blir nok hage her etter hvert (håper jeg). stjerne!

Jeg har utrolig lyst til å kjøpe mange planter, være med på importer o.l., men jeg må begrense meg i år til jeg klarer å lage noen bed for å ha alle disse plantene i. Det holder hardt og jeg har sittet på hendene mine mang en gang mens de andre gale her inne har snakket om løker og knoller og geranium og dagliljer og klematis og og og som de skal importere. Er grønn av misunnelse. Blunke Men har ikke unngått å pådra meg noen nye planter...

Jeg kjøpte Lillium orientalis (hvite) og Dahlia 'Bishop of Landaff' (rett staving?) på messa på Lillestrøm. De formelig skriker etter å komme i jord. Fikk også kjøpt pompomdahlia der. Min nye dahliafavoritt.

Var hos Lene i Fredrikstad og hos smg* forrige onsdag for å hente overvintringsplantene mine. Lene hadde alle mine dahliaknoller i kjelleren sin. De må jeg få plantet snart. smg* hadde alle dagliljene fra Magnus i pensjon i vinter, samt div iris, hebe og annet småsnacks. De var avherdet og står i kasser på terrassen i avvente av at det blir såpass med vær at jeg orker å stikke nesa utenfor døra.

Og så fikk jeg småplanter: Kantlobelia, Nicotiana (den med små, grønne klokker) og Clematis 'Jan Paul II' av Lene, og buddleja av smg*. De står på terrassen og får et pleddtelt over seg om natten. Det har heldigvis ikke vært nattefrost her siden da, og jeg krysser fingrene for at det går bra.

Kjøpte også to store lavendel og 4 månedsjordbær på messa. De blir også båret ut og inn hver dag for herding.

Og da vi hadde Nitimentreff tirsdag i påsken, fikk jeg med meg løvemunnprikleplanter, salvie og basilikum av Anne-Marie. Og så fikk jeg tre forskjellige sorter tomater av MonaO. Disse står under lysrører på kjøkkenbenken og vokser så det knaker. Jeg har til og med kjøpt gjødsel slik at de skal få litt mat.

Fikk også en spire av staudelobelia i posten av Rita. Den har også fått jord og potte og jeg ser at den vokser.

Og så har jeg fått vært på Plantasjen og kjøpt 5 sekker jord og 2 sekker med kugjødselkompost. Jeg var et skjelvende vrak på turen gjennom butikken. Til og med synet av grønnrenner og gullranke gjorde meg våt på brystet. Men jeg klarte å holde meg og kjøpte ingen planter selv om det holdt hardt. Faktisk lettere å slutte å røyke enn å slutte å kjøpe planter. Det sier vel det meste... Forvirret Rolling Eyes Man er da vel ikke hagegal uten grunn. Laughing

Sent på natten...

06 mai 2006 02:06


[  Humør: uskyldig ]

Liten oppdatering:

I går kveld:

Fikk pottet 5 store potter. 2 med Dahlia 'Arabian Nights', 1 med rød pompomdahlia, 1 m Dahlia 'Bishop of Llandaff', 1 med Lillium orientalis hvit. Noen av disse har fått kantlobelia rundt seg, noen har fått nicotiana rundt seg, noen har fått ringblomstfrø i potta og noen har fått blomkarsefrø. Skal bli spennende å se om det spirer noe etter hvert. Nå har jeg bare igjen å plante den hvite kaktusdahliaen min, samt kannaknollene.

I dag fikk jeg endelig sådd erteblomstfrøene som har ligget 3 dager i vann. Sådde i nyinnkjøpt roottrainers fra messa.

Tomater og alle de andre småplantene har stått ute døgnet rundt de siste 2-3 nettene. Det har vært rimelig varmt og fint, ca 6-7 grader pluss som laveste temp.

Har kjøpt 4 potter på Rema til den nette sum av kr 120 slik at jeg får plantet de siste knollene. Tomatene skal få mellomlande i et par potter. Murbøttene mine står et eller annet sted i garasjen, de blir ikke funnet fram før etter at jeg kommer hjem fra Italia.

Så håper jeg bare at plantene mine overlever en uke uten meg. Må passe på å sette dem litt skyggefullt da.

Det spirer mer i hagen; frynsesøte og kinasøte, Primula 'John Moe' er den første som blomstrer her oppe også, vårkjærminne blomstrer, flekklungeurten har knopper (lurer på hvor de andre lungeurtene er. Døde kanskje??), stivklematis har skudd. Noe har i hvert fall overlevd i pallekarmer og i det ene bedet i bakhagen, takk og lov. Blunke

I morgen blir det ingen haging, men bilkjøring. Sosiale greier. Gleder meg til det også. Smil

Søndag derimot... Stort smil Stort smil Stort smil

Naboen har en stilig blodlønn.

28 mai 2006 19:44


[  Humør: glad ]

Ja, det ble heldigvis litt haging i dag. Fikk hjelp til å bære 5 sekker med jord og to med kugjødselkompost og 1 med lecakuler bak i hagen. Så fant jeg fram mantisen fra garasjen. Fikk gått over den, kjøpt ny bensin, startet og justert tomgangen. Ingen bruk av den i dag dog, det er jo søndag og jeg har mange naboer her i rekkehusbyen. Men i morgen skal jeg prøve meg.

Alle plantene hadde det fint mens jeg var i Italia. Det hadde vært 0,0 grader ute på det kaldeste. 2-3 av bladene på løvemunnene hadde fått frostskader, ellers så alt fint ut. Jeg har funnet ut at jeg har ca 75% spiring på erteblomstene mine. Jeg synes det er litt lite. Hvor mange prosent spiring kan man forvente av en slik frøpose? Noen som vet? Altså 3 uker siden såing, og nå er de fra 0,5-8 cm høye. Har knepet av 3-5 stilker som hadde fått mer enn ett bladpar. Roottrainersene virker bra, holder godt på fuktigheten i jorda også. Det skal sies at de ble satt rett ut på terrassen etter sådd, så de har ikke vokst opp inne i det hele tatt.

Stort sett alt av dahlia spirer nå. Men i potta med cannaknoller ser det dårlig ut selv om de faktisk hadde friske øyne før jeg plantet dem. Hvor lenge må man vente før det skjer noe?

Tobakksfrøplantene jeg fikk av Lene har blitt om lag 20 cm høye med store blad. Buddelejaplantene fra smg* virker også som trives. Men løvemunn og salvie fra Anne-Marie lider en traurig skjebne og bør plantes ut i god jord jo før jo heller.

Har brakket en meterbred kant øverst ved hekken med aviser. Fjernet om lag 1 m2 med gresstorv i dag. Men det er en steinhard blåleire i bakken, så det blir ikke gjort noe mer før jeg får svingt meg med mantisen.

Ellers fikk jeg flyttet 4 planter fra pallekarm i dag og over i det eksisterende skråbedet i vesthagen. Det var sitrontimian, rødbladet krypsedum og 2 aubretia. Og så flyttet jeg min utrolig søte hosta 'green eyes' litt lenger ned i bedet. Den ble kjøpt hos Anne Lise Sollie i Molde i høst og jeg var kjempeglad da jeg så den kom opp. Nå har alle mine 5 planter fra Molde kommet opp.

De fleste primulaer blomstrer, et par aurikler har ikke hatt noe show ennå, men jeg er glad at de lever.

Så fikk jeg plantet et par månedsjordbær kjøpt på messa på Lillestrøm, men jeg ser allerede at de bør flyttes. Pinlig berørt Var det noen som sa borrelås??? Blunke

For øvrig har jeg en hosta som kommer opp ved steintrappa i vesthagen. Den sprer seg noe ufattelig rundt et par av trappetrinnene. Den er "vanlig" og grønn, men det er stilig alikevel.

Kirsebærreet blomstrer flott nå, knoppene sto bristeklare på 17. mai, og like etter begynte blomstringen. Under treet hadde de forrige eierne plantet en maxipakke med orangerøde tulipaner, og det er virkelig flott nå. Gullkorg og noen narsisser kommer også opp i vesthagen. Ripsbærbusken er også i blomst. En grein var nesten brukket helt av pga snøen i vinter, men nå strutter den rett opp og er grønn og fin. Forvirret En ripskvist som var brukket av i fjor sommer og stukket ned i litt jord i en gammel pallekarm vokser ufortrødent videre. Forvirret Litt av en superrips altså. Laughing

Og så er jeg så GLAD. For trepeonen min som jeg trodde var gått til de evige jaktmarker har fått et fint skudd ca 15 cm over jorden. Det skuddet er lite fortsatt, men det lyser rødt og fint opp på stammen. Da ser det ut som om alle mine 3 trepioner har overlevd vinteren i pallekarmene. Stort smil

Verre er det med klematisene. Det kom små skudd på et par, men de har stagnert fullstendig. Stivklematisen vokser, men de vanlige er superdårlige. Så det spørs om jeg ikke burde ha vært på plantasjen og kjøpt meg noen klematis på salg, men det salget er vel slutt nå da... Klippet ned den lave alperipshekken med mellom 20 og 40 cm, så den ble liten og kort igjen. Men 2-3 uker senere er den struttende grønn og frodig, så det er nok ikke lenge før jeg må fram med hekksaksa igjen. Men den hekken skal flyttes (bort).

Skulle ha meg uteboder, men maxbo lurte meg, og nå må jeg vente om lag 2 uker for å få tak i boder. Er ergelig pga det. Men slik er det når disse store kjedene drives som aksjeselskap. Det eneste de bryr seg om er avkastningen neste kvartal. At de nå taper meg og mine 4000,- (og alle de andre tusenlappene jeg ville ha brukt der om de hadde gitt meg god service) bryr de seg ikke om. Så jeg kjøper bodene mine på Byggmakker i stedet for. Ædabæda...

Ellers er ståa slik i pallekarmene:

Camassia fra Jonny store blomsterknopper, det er mange påskeliljer som blomstrer, soleiebusken har begynt blomstringen, den mørklilla syrinen til barnet har blomsterknopper, begge lungeurtene er nesten avblomstret. Mange dagliljer har blitt ganske store, og jeg tror de fleste hostaene har vist seg nå.

Det som IKKE har spirt ennå er wisteriaen min, samt aspargesplantene fra IngerJ. Crying or Very sad

Det var for øvrig en fin tur til Italia, med masse lekkert å se på hagemessig. Italienerne er ufattelig flinke til å ha grønne planter og blomster rundt seg. Selv på den minste, lille balkong var det noe flott å se. Det mest fantastiske synet var den blomstrende, hvite blåregnen på Lido. Bilder kan ses i albumet mitt.

Botanisk hage forrige helg var også flott. Jeg hadde besøk av Oddrun fra Senja. Det regnet i bøtter og spann, men takket være hagegals eminente damer så fikk vi ordnet langbord under tak i år også. Det var mellom 30-35 hagegale der såvidt jeg klarte å telle, og jeg fikk hilst på en del nye også. Synes det var kjempekoselig som alltid. Kjøpte meg en tidløs der, og fikk med meg lilla vinca minor, rød primula veris, staudegladiol, ukjent lilje og blå kuleprimula hos Jonny. Tusen takk!

Etterpå var det besøk hos Christina, og tulipanblomstringen var overveldende. Mange flotte samplantinger. Skal i hvert fall dit litt senere når rosene begynner å blomstre. Og så dro vi opp til Mikkel og hjalp til med sortering av hollandsimporten. Traff på enda flere hagegale der som jeg ikke hadde hilst på før. Rakk dessverre ikke å hilse på alle.

Nå har det faktisk vært utevær i 2 dager på rad. Utrolig. Trodde nesten jeg skulle få svømmehud og gjeller snart. I hagen min er det veldig sumpaktig en del steder, så det må nok litt drenering til etter hvert. Ellers må det bli et sumpbed der, kanskje... hmmm...

De eneste sommerblomstene jeg skal ha i år er altså de mørke blå erteblomstene jeg venter på skal vokse litt mer, løvemunnene og salvien jeg håper skal bli litt kraftigere, og de to fuksiaene som jeg fikk fra raell.

Tomatene fra MonaO har fått større potter, ca 5 l. De må stå der til jeg får skaffet mer jord og finner fram de store pottene fra garasjen et eller annet sted. Tror de gleder seg til det blir varmere ute, for de har ikke vokst mange millimeterne de siste to ukene.

Ellers blir det lite hengekøyeliv i år. For musene hadde laget bol i hengekøya i vinter, og da jeg brettet den ut var det et kjempestort hull i den. Får bare gynge litt mer i hammocken da. Takk Sissel. Smil

Og så fikk jeg klippet gresset i går, endelig. Har overtatt en flott manuell gressklipper av Trude som jeg hentet i går. Trude hadde en deilig rekkehushage som jeg gleder meg til å se mer av etter hvert. Og da jeg kom hjem måtte jo klipperen innkjøres og det gikk så løvetannhodene sprutet rundt omkring. Etter raking ble restene lagt i den tomme pallekarmen. Kan likesågodt ha den som midlertidig kompostbinge.

Ellers er ambisjonen min i år å ikke ha så mange ambisjoner i hagen, så alt i alt kan jeg si meg ganske fornøyd hittil. Blunke

Jeg vil, jeg vil, men får det ikke til...

03 jun 2006 23:26


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

Har så ufattelig lyst til å hage, men er syk så jeg får ikke gjort noe særlig i det hele tatt. Synes grusomt synd på meg selv. Ikke morsomt dette.

Men ute i det mest skyggefulle hjørnet i en pallekarm blomstrer Kerria japonica flore pleno. Den har klart sege kjempefint under all snøen i vinter, har ikke sett den så fin noen gang mens den bodde i Fredrikstad. Rosa hugonis har knopper også.

Noen primulaer er avblomstret, de andre er nok på hell. Podophyllum hexandrum, både egensådd og frøplanter fra Inger Karin spirer fint, men jeg tror ikke det blir blomster i år.

Har endelig fått justert mantisen litt bedre, og har for et par dager siden fått frest opp et nytt bed øverst i vesthagen. Det har vært brakket med avispapir i flere uker, men mye gress og ugress var fortsatt der. Jeg freste opp alt sammen godt. Etterpå blandet jeg i ny jord, kugjødselkompost og lecakuler og freste det også nedi. Når jeg blir frisk skal jeg plante der og så skal det dekkes med avispapir rundt slik at ikke gresset spirer for mye.

Fikk også frest opp øverst i det eksisterende bedet i vesthagen. Tror jeg klarte det ganske bra, men jeg tok nok livet av en haug med solsikkefrøplanter av typen lav og stor som vokste der i fjor og som frødde seg godt. Håper det er noen igjen når jeg orker å gå ut og titte.

Mye vind ute for tiden og veldig tørt. Må vanne i pallekarmene. Rart fordi det ikke er lenge siden det regnet noe helt grusomt i ukesvis. Tomatene vokser dårlig, det er nok for kaldt. Er lav nattetemperatur, har vært nede i kun fire pluss et par netter. Men ellers spirer det og gror. Synes våren har gått alt for fort, nå er det allerede juni og sommer. Jeg vil ha en ny vår!

Sur på foruminnstillinger.

04 jun 2006 21:11


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

Fytti innerste granskauen. Laget et langt innlegg, skrev i over en time, kom borti touchpaden, skjermbildet flyttet seg tilbake, og vips, så var hele teksten min borte. Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad

Hvorfor må det være slik her på hagegal? Det er ikke slik på andre fora jeg besøker. Vet jo ikke alltid hvor langt jeg kommer til å skrive, og det er tungvint å skrive alt i word først for så å lime det inn her. Trippel-grrr...

Summa summarum: Jeg fikk gjort litt i hagen i dag. Skrev lange lister og orker ikke å skrive det inn igjen. Ikke i dag i hvert fall.

Formen er bedre. Håper jeg får dratt til kirsitn etter helligdagene og hentet sjokoladevingen min.

Litt sol ute...

08 jun 2006 16:18


Var hos kirsitn i går og fikk hentet min Rodgersia 'Chocolate Wings' som hun hadde vært så elskverdig å ta med til meg fra Ramme Gård. Håper sjokoladefargen kommer for fullt når den blir plantet i et solbed. Mario var også der i går kveld, og vi to fikk oss en fin omvisning i bakgårdshagen. Det er GØY når flere hagegale møtes. Smil Synd at jeg måtte gå så tidlig. Jeg må snart dra meg ned dit igjen, for kirsitn har så mye spennende i sin hage.

Fikk også med meg en gjøgler fra Mario, men fikk ikke med meg noe mer navn enn det. Uansett, tusen takk!

Fikk også en Geranium himalayense 'Birch Double' i posten fra Sita i dag. Den så fin ut og skal få komme i jorda snart. Tusen takk. Returplante kommer senere på sommeren. Smil Jeg bare digger fylte blomster, så det var kult å få tak i et eks.

Ellers har jeg fått kjøpt 10 sekker jord og 4 sekker kugjødsel på Plantasjen. Venter på beskjed om når utebodene mine kommer, da skal jeg kjøpe mer lecakuler også. Trenger vel et par-tre 50l sekker av det også. Og kantbånd skal jeg ha, slik at jeg får satt opp en provisorisk terrassering i vesthagen. Må jo få plass til så mye som mulig av pallekarmplantene.

Ellers har den store, gule trepionen faktisk fått 2 skudd! Jeg er kjempeglad. Trepion fra Kåre og fra Jonny spirer også fint. De får sikkert ikke blomster på noen år, men den som venter på noe godt osv. De er jo litt sarte, så jeg må bearbeide jorda godt i vesthagen der de skal stå, slik at vinterdreneringen er god.

Har fått gjort ferdig den ene remsa i nybedet mot vest, og alle Magnusplantene har kommet i jorda, samt at jeg har fått flyttet en god del planter fra pallekarmene over på vestsiden. Problemet er bare det at det synes ikke en gang at noe er tatt derfra. Det står nok rimelig tett, ja. Pinlig berørt

Erteblomstene er nå litt over 10 cm lange. Synes det går veldig treigt. Skjønner ikke at de skal bli store og blomstrende i løpet av sommeren. Det går tregt i krukkene med dahlia også. Men nå tror jeg endelig at det har kommet en liten cannaspire. Biskop-dahliaen HAR virkelig en rålekker farge på bladverket.

Ellers så kverka jeg 2 liljebiller og en haug med bittesmå liljebilleegg fra småplanter fra tigerlilje som har kommet med i jorda fra Fredrikstadhagen. Med det samme sjekket jeg liljen fra Jonny som jeg fikk i Botanisk. Der var det bare store, brune, klinete larver. De avgikk ved døden alle som en, og takk for det. Skal ikke ha noen slike beist på mine vakre og 50 cm høye orientalske liljer, nei.

Ellers gleder jeg meg til å treffe andre hagegale på loppa på Skedsmo på lørdag. Det blir sikkert trivelig. Smil

Planteloppemarkeddag.

10 jun 2006 22:01


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

Har vært en aktiv dag i dag. Møtte opp på Sten Menighetshus for å delta i årets planteloppemarked arrangert av Skedsmo hagelag. Der traff jeg noen andre hagegale: Kjetil m/datter, Petunia, Trude og Sigrid. Tok en kjapp tur for å sjekke plantene, og det var ikke tvil i mitt sinn: Det måtte bli hostakøen jeg skulle stille meg i. Som sagt, så gjort. Etter 25 min gikk tauet ned, og det ble noen hosta på meg. Heldigvis. Eller... Jeg skulle jo ikke ha noen flere planter i år. Forvirret

Fikk tak i en gørlekker med lysegulgrønne blader med mørkere kant rundt. Fikk tak i to, men den ene skal Kjetil og venninna til Sigrid få dele. Jeg skal potte den om, og så blir det vel postgang til Hadelandstraktene i løpet av sommeren. Fikk også tak i flere 'Royal Standard'. Den er ganske vanlig grønn i bladene, men får hvite, duftende blomster ca i august. Den trenger mer varme enn de andre hostaene og trives godt i solsteika. Jeg har jo helt dilla på hosta med hvite, duftende blomster. Neste prosjekt blir å få tak i dem med hvite, duftende og fylte blomster. Stort smil

Fikk vel tak i om lag 15 hosta. Et par av de med veldig små blader, ellers litt kreti og pleti. Navnene får jeg legge inn senere, men jeg valgte bare sorter med navn, da jeg egentlig har nok av "hosta sp". Klovn

Og så gikk tiden og det var mye skravling og fliring. Jeg hadde tatt med meg mange hosta, og de jeg ikke trengte selv fordelte jeg blant de andre hagegale som var der.

Etter auksjonen (som for øvrig Kjetil og Sigrid deltok aktivt i Blunke ) gikk resten av plantene for halv pri. Det var lite folk der i år, og det var mange planter igjen da jeg forlot åstedet om lag kvart på fem (eller noe i den duren). Fikk også med meg noen småplanter jeg skal gi til en kusine, småplanter jeg skal gi til en liten venninne jeg har på 7 år, og så tok jeg med meg et par planter jeg har lyst til å gi til Lene i Fredrikstad, for jeg skal på besøk dit på mandag. Nå kan du lure, Lene. Laughing

Fangsten inneholdt bl.a. blåveis, helleborusfrøplanter, rød astilbe, hvite geranium sp., geranium phaeum 'album', blå høstfloks, hasselurt, lilla iris germanica, hvit iris (av et eller annet slag), vårfloks og litt til som jeg ikke husker. Kom hjem med et par kasser fulle av planter. Men jeg skal jo gi bort en del da. Smil

Har funnet ut at jeg må ha en del høye planter i bedene mine, for bare sånne lave, tuedannende er ikke så spennende. Og de må trives i sol, og det gjør nok både iris og høstfloks.

Hostaene planter jeg både her og der. I og med at jeg har så tung leirjord i hagen, vil nok hostaene trives godt i solsteika også. Men hasselurten og blåveisen skal få plass på østsiden (når jeg en gang får laget et bed der.

Så måtte det litt vanning til i div potter på terrassen før jeg dro avgårde til en bedre grillmiddag. Laughing

Rosa hugonis har sprekkferdige knopper, det er så gøy. Kerria japonica og mørk lilla syrin blomstrer for harde livet.

Tok med meg et par frøpotter fra Fredrikstadhagen. Dette er stauder som jeg sådde for 2-3 år siden. Det kommer opp noen spirer der. Må sjekke i frøalbumet til Knoll for å se om det er noen som er gjenkjenbare.

I går laget jeg en plan over bedene, slik at jeg vet litt hvor jeg skal plante de forskjellige plantene fra pallekarmene. Ikke at det er noen stor plan, men da slipper jeg i hvert fall å plante helt i villa. Det eneste som gjenstår er da å sette planen ut i livet. Pinlig berørt

Nå skal jeg kose meg videre i den lyse og fagre sommerkvelden. Det står irishdrikking på programmet nå. Blunke

Nå blomstrer...

09 jul 2006 01:37


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

Det er sommer og varmt og jeg er lat. Har ikke gjort noe særlig i hagen. Har litt problemer med mantisen, den er litt treg å starte, og stopper fort når den går på tomgang, tross at den er varm. Må få justert motoren litt, men jeg har ikke orket ennå.

Har frest opp et nytt bed og blandet i kjøpejord, kukompost og leca. Har satt ned 2 m kantbånd. Det er tung jobb fordi jeg må lage et hakk med spaden og så banke ned kantbåndet ca 10 cm. Skal sette ned 4 m til i første omgang får å få rammet inn dette bedet.

Det er så overfylt i pallekarmene at det er vondt, og vanskelig å få øye på de enkelte plantene. Men i dag så jeg til min store glede at stivklematisen min har 3 blå blomster. Og markjordbæra har modne bær. Heuchera (div.) blomstrer.

Når det gjelder hemerocallis var den gule m/brun ytterside den første til å blomstre, og den er avblomstret nå. Så kom den vanlige gule. Den synger på siste verset. Den orange står med store knopper. Har ikke sett knopper på noen av de andre.

Går til stadighet over liljebabyene for å sjekke etter liljebiller. Har ikke sett flere voksne individer, men har knust noen få egg. Mindre og mindre heldigvis, og bladene blir ikke lenger spist opp. Så jeg tror det hjelper.

Lobelia fra Lene i Fredrikstad blomstrer nå. Det samme gjør blomkarsen som jeg direktesådde i potter. Gjøgleren fra mario har også blomster. Den vanlige jordbæra (husker ikke hvilken sort) begynner også å bli moden. Hosta har store blomsterknopper. Den grønne tobakken fra Lene har også blomstret en stund. Lillium orientalis har knopper. Dahlia har knopper.

Har flyttet kirsebærtreet (ukjent sort) til øvrerst til venstre i bakhagen. Vanner mye hver dag m/slangen nede i jorda.

Den 7-8 m lange alperipshekken er snauspist av larver. Har kjøpt decis etter anbefaling og sprayet på. Ikke noe særlig med larver å se før sprøyting, men håper at middelet tar de som evt ligger i jorda og koser seg. Håper den kommer seg litt og at jeg slipper angrep til neste år.

Jordbær

14 jul 2006 23:54


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

Markjordbærene jeg tok med meg fra hagen i Fredrikstad har overvintret fint i pallekarmer og bærer nå små og nydelige bær. Ingen ting slår den smaken! Månedsjordbærene bærer utrolig rikt. De andre "vanlige" jordbærene har ikke hatt noen avling å skryte av i år, hittil bare 3-5 bær på 7-8 planter. Får håpe de kommer seg litt til neste år.

Kirsebærtreet har klart flyttingen bra, og det blir en god del bær på det. Noen er såvidt modne. Ripsbusken begynner å få modne bær, selv om det nesten ikke er blader igjen på busken.

Blomkarsen og ringblomstene blomstrer i sterke, gyldne farger som jeg er så glad i, og det er artig.

Klematisen fra Lene, Jan Paul II, har fått 2 blomster, hurra! Den hvite riddersporen har fått flere stilker og blomstrer flott. Den skal få selvså seg. Nå kommer også de hvite astilbene også. De har blitt enormt store i pallekarmene og bugner av knopper.

Primula vulgaris kjøpt i vår blomstrer for andre gang. Morsomt det. Planten fra Kari, Kråkerøy, som jeg ikke husker navnet på (sølvfarget bladverk, sterkt rosa blomster) har også en rik blomstring.

Geranium 'Birch Double' jeg fikk som bytteplante trodde jeg nesten var død, for alle bladene visnet ned, men nå har den fått et par nye, og jeg er kjempeglad.

Ligularia 'Desdemona' lider litt i solsteika, den får jeg flytte til østhagen til neste år. Staudegladiolene fra Jonny har også blomstret, og vinca minor fra Jonny med mørk lilla blomster har også fått en liten gjenblomstring. Flere dagliljer har knopper, det blir spennende å se hvem av dem som blomstrer. Merkepinnene er begravet langt nede i jorden.

Riddersporer fra smg* har knopper, og heuchera fra smg* har også blomstret.

Dahliaene mine har fått et kraftig angrep av svarte lus, så jeg har gått på lusejakt og knepet alle jeg fant. Må nok gjøre det hver dag fram til ferien, så får jeg kanskje tatt knekken på angrepet.

Klippet hekken i dag. Sprayet med Decis for en uke siden på den høyeste hekken som hadde larveangrep, og den kom seg veldig etter det. Nå er både den og de to andre sidene (som var nye i fjor eller forfjor) klippet. De hadde vokst mellom 20 og 30 cm, og jeg klippet ned til ca 5 cm over forrige delingspunkt. Da håper jeg den blir tett og fin. Har også prøvd å holde den i en viss A-fasong slik at bunnen får mer lys.

Tomatene fra MonaO begynner å få små kart. Håper bare de overlever ferietiden. Men fortsatt er det jo noen dager til jeg drar. Basilikumen fra Anne-Marie er stor og flott.

Da jeg var i Italia fikk jeg med meg en bitte liten rotstokk av en iris som ble satt i potte. Bladene ble klippet ned til ca 10 cm. Det lille som er grønt er fortsatt grønt, så jeg håper at den roter seg slik at den kan overleve vinteren. Den innehar mange minner for meg, så jeg ønsker så inderlig at den skal overleve.

Så har jeg vannet masse, og klippet gresset i dag. Fikk montert ferdig en av utebodene, fant et stort spann med beis i boden fra de forrige eierne, og fikk beiset den utvendig det første strøket. Det var SÅ deilig! Smil

Så i dag synes jeg at jeg virkelig har fått gjort noe. Deilig å ta tak i arbeidslysten når den først kom snikende.

Hjemme fra ferie og så mye blomstrer

05 aug 2006 00:05


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

Kom hjem fra ferie sent tirsdag kveld. Det første som møtte meg var en DIGER blomst på en av amerikadagliljene. Den er like stor som hånden min, svak gyldenrosa og dufter litt. Prøvde å finne navnepinnen, men den var som sunket i jorden. Cool Kanskje 'So lovely'? Den er i hvert fall tetraploid. Onsdag var den nedvisnet, men en ny knopp kom, og den var fullt utsprunget i dag. Bilde ble tatt sporenstreks, men kortleseren min døde før ferien, så ingen bilder blir lagt ut før ny er innkjøpt. Hemerocallis 'Black Eyed Susan' er også blomstervillig. En annen daglilje ('Gentle Sheperd' eller en fra amerikaimporten) blomstrer også. Og så blomstrer de dagliljene som er gule inni og brune utenpå. Hadde en tue som blomstret tidlig. Den så helt lik ut. Merkelig at de blomstrer til forskjellig tidspunkt. Tror det må være 'Corky' som blomstrer nå, kanskje.

Fikk en telefon da jeg var på ferie fra Mikkel her på hagegal. Dama er bare fantastisk. Hun hadde reist oppom meg for å vanne. I tillegg hadde hun begynt å grave opp gresstorva der jeg skal ha nytt bed. Jeg ble helt stum og tok nesten til tårene. Tusen takk for hjelpen.

Resultatet var at alt hadde overlevd veldig bra. Tomatene har nå ganske mange og store grønne tomater. Håper de modnes godt nå i varmen. Alle dahliaene blomstrer villig vekk, bortsett fra pompomdahliaen fra Sven-Erik. Der er det ikke knopper ennå. Jeg er jo glad i den mørkerøde 'Arabian nights'. Men må si at de enkle, og litt mer klarrøde blomstene på 'Bishop of Llandaff' bare er fantastisk vakre. De passer utmerket godt til det røde bladverket.

De orientalske liljene (hvite) hadde store knopper da jeg dro for fjorten dager siden. Nå blomstrer de overdådig og sprer duften sin over hele hagen. Ringblomstene er nesten avblomstret. Jeg har knepet av alt som er vissent, blåste i å ta frø. Jeg har frø så det holder fra bestillingen fra T&M som ble foretatt litt tidligere i sommer.

Blomkarsen var nedvisnet i pottene, men de som er plantet i bedene er et flammesprakende skue. En god del jordbær var også modne. Skal absolutt anskaffe meg flere månedsjordbærplanter. De smaker kjempegodt.

Clematis 'John Paul II' fra Lene har også noen blomster fortsatt. Den er ikke knepet ned noe i år stakkars, men jeg får ta den til neste år. Har mange knall blå riddersporer som blomstrer i pallekarmene, de er kjempefine. Tror det var dem som jeg fikk som frøplanter fra smg*.

Det verste (eller beste) er at i alt jungelkaoset som hersker i pallekarmene så har det faktisk kommet opp en spire fra Wisteriaen som jeg trodde var død. Så feil kan man altså ta. Hurra!

Nå skal jeg bare få avtalt med damene som skal hente planter hos meg når de kan komme, så skal det bli skikk på pallekarmene også. Og så er planen å få snekret opp den siste uteboden i løpet av september.

Det er så mye som blomstrer og frodes at jeg er helt stum. De eneste jeg er litt skuffet over er cimicifugaene. De har nesten ikke vokst i det hele tatt etter at de ble plantet i vesthagen tidlig på sommeren.

Var ute i går og luket i bedene i vesthagen. Det tyter opp tistelplanter og løvetann over alt. Jeg var ikke nådig, vekk med dem. Og så fikk jeg klippet gresset. Det hadde nesten vokst en halv meter. Det føltes i hvert fall slik. Tusen takk, Trude, for gressklipperen. Hadde det ikke vært for den så hadde jeg sikkert hatt gress til oppunder armhulene nå. Laughing

Bestilte som sagt en del frø fra T&M tidligere i sommer. Det som skjedde var at bestillingen min ble dobbeltregistrert. Jeg fikk altså to forsendelser med samme frøplanter i. Så nå har jeg i hvert fall nok frø til å bytte med utover høsten.

Det er nokså overveldende alt som vokser og gror. Gleder meg til å få ryddet opp og minimalisert litt. Må bare nevne at primulaene fortsatt blomstrer. Det har de gjort nesten kontinuerlig siden påske. Helt utrolig.

Ripsbusken har vært skranten, men har kommet ned noen få bær. Den skal flyttes, men hvor? Sommerens store spørsmål...

Vel, gleder meg til å få overført bilder. Håper jeg får kjøpt ny minnekortleser til uka.

Plantebytte

18 aug 2006 12:47


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

Jeg fant ut at jeg måtte kvitte meg med en del planter, jeg hadde jo tatt med meg alt for mye fra Fredrikstad, og før jeg dro på ferie la jeg ut noen planter i bytteringen.

Vel, det var da noen som bet på agnet. Blunke

På onsdag var Lene i Fredrikstad her en lyntur. Hun fikk med seg en hosta undulata, en hosta m/gule tegninger på bladene, en diger lavendel som jeg har sådd selv for et par år siden, en gigantisk hvit astilbe, en blå clematis integrifolia, skyggesildre, geranium mac...(et eller annet) lav m/hvitrosa blomster. Dette fra pallekarmene.

Så fikk hun med seg i tillegg: 5 div hosta, alle med navn, 2 hasselurt, 1 halvfylt gulveis, 1 helleborus, 2 høstanemoner... Noe mer da?

I kveld kommer Mona, IngerJ, Markblomst og Sissel innom. Så da minker nok innholdet i pallekarmene mine betraktelig. Og så håper jeg at jeg får omsetning for litt kaffe også. Smil

Det var overskyet og grått i morges, men litt over tolv i dag skinte det av, og nå er det strålende sol og knall blå himmel. Lover godt til i ettermiddag. Smil

Jeg gleder meg....

Plantehentebesøk

19 aug 2006 01:20


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

I kveld har jeg hatt kjempehyggelig besøk av noen hagegale; Mona, Markblomst, Sissel og IngerJ m/mann.

Vi skravlet og skravlet, det var veldig gøy å se dere alle igjen.

Fikk sendt med dem noen planter, men fortsatt er det rimelig overfylt i pallekarmene. På mandag kommer Sigrid for å hente Rosa hugonis. Anne-Marie skal ha storhjortetrøsten. Så skal jeg plante noen planter i vesthagen. Når alt det er ferdig skal jeg se hva jeg har igjen, og så blir det kanskje en ny runde i bytteringen. Men so far, so good. Jeg kjenner at jeg fikk litt latter og overskudd i livet mitt etter denne kvelden, og lyst til å grave og ordne i hagen. Det har jeg ikke kjent på veldig lenge, så dette var virkelig en god dag. Stort smil

Tusen takk, alle sammen. Smil

Enda flere planter har fått nytt hjem

22 aug 2006 23:11


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

I går var Sigrid og mannen her og hentet planter. Kjempekoselig. Sola tittet fram og vi fikk hatt en hyggelig skravlestund på terrassen.

Sigrid fikk med seg Rosa hugonis, hvit chelone obliqua, daglilje 'Pastel inspiration' og noe annet smått som jeg ikke husker.

I dag var Anne-Marie innom, så jeg fikk brukt kaffekrusene i dag også. Smil

Hun fikk med seg storhjortetrøsten, den store telekiaen, hosta 'Royal standard', flekklungeurten, clematis texensis 'Princess Diana', en baby ligularia przewalskii, og...? (husker ikke).

Nå har jeg blitt kvitt såpass i pallekarmene mine at jeg har plass for litt omrokkering, og det gleder jeg meg til. Tror jeg minst har kvittet meg med 50 planter. Shocked Jeg håper de vil blomstre og trives i sine nye bed rundt omkring.

I går etter at Sigrid & Co dro hjem fikk jeg gravd noen nye planter ned i vesthagen. To av trepionene har fått flyttet i det venstre bedet, og jeg har gravd et nytt hull (nesten til Kina) til den tredje og siste. Den måtte vente med flyttingen da den hadde halvveis inngått en symbiose med storhjortetrøsten som Anne-Marie skulle hente i dag. Det var litt av et liv å få skilt de to for hjortetrøsten hadde mange og lange røtter. Men det gikk da på et vis. Etter all denne gravinga i pallekarmene er jeg overkvalifisert for å starte kirurgi på siamesiske tvillinger også. Laughing I morgen flyttes den siste trepionen også. det var for mørkt til å gjøre det i kveld. Det blir spennende å se hvordan disse tre pionene vil trives i blåleira. Håper ikke det blir mye fuktighet i de dype hullene, men det er jo skråning, så jeg satser på at vannet renner unna. Og jeg har fylt rundt de to som allerede er plassert med mye god jord, leca osv.

Fikk flyttet noen dagliljer og hostaer også, men etter all gravinga i pallekarmene må jeg si at jeg selv har gått helt surr i navnelappene, så det blir spennende å se til neste år hva som er hva. I forhold til hva som skjer i min hage akkurat nå kan kaospatruljen bare gå hjem og vogge... Blunke

I dag har det vært skikkelig bygevær, så leira i vesthagen er superklinete. Håper det tørker litt opp til i morgen.

Når Mikkel returnerer mantisen håper jeg å få frest opp det siste og nedre bedet til høyre i vesthagen. Der skal jeg flytte alle primulaene mine, samt andre lave planter. Samt at jeg har både påskeliljer, tulipaner og snøklokker som skal få plass der. Kan bli et fint vårbed.

Rekker jeg alt det der før vinteren kommer, så skal jeg si meg godt fornøyd.

Det som står igjen i forhagen nå er: Rydde den ene pallekarmen som er nesten tom, bare 3 planter igjen der nå. Så skal den mørklilla syrinen, kerria japonica, sympathie-rosen og wisteria floribunda få plass der. Det ser ut til at jeg ikke får plass til alle de resterende dagliljene i vesthagen, så de må nok belage seg på enda en overvintring i pallekarm. Så skal jeg fjerne de to innerste pallekarmene. Når det er gjort kan jeg endelig få snekret opp den siste boden slik at det blir plass til ved og hageredskap. Gud så glad jeg skal være når alt dette er gjort... Klovn

Hurra, fått fjernet en pallekarm

29 aug 2006 20:41


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

I går fikk jeg vært ute i hagen i noen timer. Fikk flyttet dagliljer og geranium til nivå 2 i høyre bed i vesthagen. Dyttet ned noen påskeliljer i en klynge der også. Det som gjenstår nå er å frese opp det tredje og nederste nivået i det bedet. Så er planen å plante alle de lave plantene, dvs. primula, vårkjærminne osv. der. I tillegg skal jeg sette det jeg finner av vårløk der. Har to-tre dagliljer igjen som også må få plass der. Og et par hostaer skal også bo der. Har i hvert fall prøvd å lage litt store felt med samme type planter i, slik at det ser mer helhetlig ut og ikke bare blir lapskaus.

Fikk tømt den ene pallekarmen for alle planter som skulle flyttes. Så da fikk jeg plassert nye planter der; kerria japonica, wisteria floribunda, mørk lilla syrin, clematis 'vino', bregne, månestråle og kastanjebronseblad. Det skal ikke være slik for bestandig, men det ble en kjempeforbedring fra slik det var i hvert fall. Nå er det ca 8-9 planter i én pallekarm, mot nesten det tredobbelte tidligere. Så fikk jeg fjernet den pallekarmen som står i veien for boden som skal opp.

Før helgen skal jeg fjerne den andre pallekarmen i østhagen også, og plante om. Målet er at det kun skal stå 3 pallekarmer igjen der, mot gjerdet, med planter som skal overvintre. Så må jeg spa bort litt jord og legge ned 3-4 betongheller slik at boden har fast underlag under det hele. Og i helgen skal boden opp, det blir snekring og maling om været holder seg. Klarer jeg alt dette skal jeg være hoppende glad. Har i hvert fall kommet et godt stykke på vei, og det er en stor inspirasjon. Smil

Det har vært et ganske ufyselig vær de siste par-tre ukene. En og annen dag innimellom med sol, men stort sett regn og regnbyger. Da får jeg ikke så lyst til å arbeide ute i gjørma. Nå er det meldt lettere vær mot helgen, så dette kan bli bra. Smil

Fikk også pinseliljer av Moma i posten i dag, de skal få komme i jorden i morgen.

Jeg har to valnøttrær!

01 sep 2006 02:17


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

Under omkatalferingen av pallekarmene i østhagen så jeg en rar plante som jeg ikke kjente igjen. Snakket med bl.a. Sigrid om den da hun var her og hentet planter, men jeg husker ikke hva hun sa. Husker bare at jeg sa at bladverket lignet på ask, men vi var skjønt enig om at det var det ikke. Mr. Green

Vel, jeg flyttet og ordnet mer i pallekarmene i går ettermiddag (onsdag). Jeg flyttet jord fra den ene pallekarmen til den andre, og da grovsilte jeg jorden gjennom hendene for å fange opp evt løker og snacks som kunne ligge der. Og da kom det fram... valnøtter...

DA husket jeg at da vi var i Botanisk hage i påsken etter nitimepraten på Grønland, så plukket jeg 4-5 valnøtter på bakken. De hadde ligget en vinter under valnøttrærne der. Disse lå i et par uker oppå en potte med jord, og så ble jeg lei og dyttet dem nedi en pallekarm et sted.

Det verste var at det var ikke bare var kommet én spire, men to!! Shocked Slik kan det gå når lykken er større enn forstanden. Laughing

Den største er ca 30 cm høy med flere blader, den minste ca 10 cm med to bladpar + topp. De har blitt herjet rundt med under flyttingen, men nå har de fått plass i den ene av de to nytilplantede pallekarmene. Skal bli spennende å se om de overlever flytting og overvintring.

Ellers fikk jeg flyttet "sandkassa" fra vesthagen i dag. Grov opp månedsjordbær og primula og la dem på vent i et bed. Bar 5 pallekarmer til vesthagen, har satt tre på hverandre helt i skyggen til kaldkompost, og to ved siden av. Det skal bli resteplantebed i vinter.

Fikk fyr på mantisen og freste opp 1/3 av det siste bedet i vesthagen, da strakk ikke tiden til lenger i dag. Hvis jeg klarer å legge meg i natt, så får jeg kanskje stått opp i såpass tid at jeg rekker det i morgen (i dag). Pinlig berørt Klovn

Løkplanting

07 sep 2006 21:51


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

Har nå fått frest opp det nederste bedet til høyre i vesthagen. Blandet med leca, kugjødsel og plantejord. Mantisen er grei, men jeg kommer ikke mer enn rundt 15 cm ned i leira. Ikke så farlig. I dette bedet skal jeg kun ha vårplanter og løk.

I de andre bedene har jeg vært nødt til å grave noen hull med spade for å få plantet de største plantene. Men dette er tross alt en helt annen jobb enn å grave absolutt alt med spade.

I dag har jeg tatt opp alle påskeliljeløkene i den siste "rotepallekarmen" i østhagen, samt alle snøklokkeløkene. Jeg har plantet 4 stk månedsjordbær, pinselinjer fra moma, de lyse gule påskeliljene fra gammelhagen i Fredrikstad, minipåskeliljer fra i vår, samt vanlige, gule påskeliljer. Så har jeg flyttet nesten alle primulaene jeg hadde dit. Mangler bare en eller to. Barnet har plantet snøklokkeløk innimellom alt. Godt med alt som er gjort, sier jeg. Laughing

Ripsbusken er flyttet fra midt på plenen til dette nye bedet, helt til høyre.

Så har jeg tre forskjellige iris, 2 fra loppa og 1 fra Italia som skal ned dit, samt en vårkjærminne, en ukjent plante, et par hosta, en blåveis, en julerose og et par hasselurt. I tillegg skal alle de resterende snøklokkeløkene ned. Da er det nok rimelig overfylt der.

Men jeg har samtidig fått flyttet bort en del planter fra venstre side i vesthagen, så da blir det omorganisering og tilplanting der til våren. Har planer om å flytte jordbærplantene til en pallekarm v/terrassen. Det er bra det blir mer plass der, for jeg har tross alt to stappfulle pallekarmer i østhagen som skal flyttes videre til vesthagen neste år.

Den siste boden er nå montert og har fått 2 strøk med maling. Mangler vinkeljern for å feste den i veggen, det må kjøpes. Så må jeg dukke inn i garasjen og plukke ut det som skal være i den ene boden. Jeg har alt for mye Shocked Pinlig berørt , må prøve å få solgt/gitt bort noe etter hvert. Har også malt rundt 70% av gjerdet ett strøk. Det tar tid å male når det er regnbyger flere ganger pr dag nær sagt. Venting er kjeeeedelig.

Det som var plen i østhagen er nå stort sett bare svart jord etter at det har stått pallekarmer over det meste i et år. Det er 3 cm med jord der, så 1 cm med sand, og så er det pukk under det. Må finne ut hva jeg skal gjøre der til neste år. Bed? Espalier? Kasser med jord? Filulerer og funderer...

Lang hagelunsj hos Mona

13 sep 2006 22:37


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

I dag var jeg bedt på lunsj hos Mona. Inger Karin var også der, og det var litt av et skravlete trekløver skal jeg si.

Mona hadde et stort, deilig hus, og en nydelig hage. Akkurat passe sjarmerende rufsete etter min smak. Åkerøeplene og bjørnebæra smakte superdeilig. Det samme gjorde den fantastiske lunsjen Mona lagde. Jeg åt meg skammelig mett på loff, laks og eggerøre. Pinlig berørt Noe av det beste jeg har spist. stjerne!

Vi skravlet og hadde det så fint. Fikk en snartur i hagen, men det er mye mer å se der neste gang jeg kommer. For jeg gjør det altså, Mona! Blunke

Og så hadde hun noen kjempeflotte røde blomster (ganzia eller noe?) som jeg skal få til våren. Passer fint inn i planene nå, for jeg skal ikke pådra meg noe mer enn det jeg allerede har som MÅ i jorda i høst. Gleder meg også til en omvisning hos IK snart, det har skjedd myyye der siden jeg var der da hun akkurat hadde flyttet inn.

Reiste hjem omtrent midt i rushen, men det gikk overraskende bra. Fikk så mye energi fra de to damene at jeg fikk ordnet og fikset hyller i ganger og ryddet masse gammel dr..t i heimen også. Ikke verst bare det. Stort smil

Alt i alt - en svært god dag. Takk, damer. Gruppeklem

Alle planter er i bed!

16 sep 2006 22:27


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

I går fikk jeg plantet resten av plantene som skulle i det nederste bedet i vesthagen. Så fikk jeg fylt jord i en pallekarm og flyttet all jordbæra over dit, samt et par-tre-fire av de frøplantene som har tilbrakt ett år i pallekarm i østhagen.

I dag fikk jeg fjernet jorda og de to pallekarmene som var tomme i østhagen. Jeg har fått tømt bort det meste på bakkeplan i garasjen (men hylla over er overfylt), og nå står bilen min faktisk i garasjen for første gang siden jeg flyttet hit!!! stjerne!

Den isolerte boden er også omkatalfert. Nå går det faktisk an å komme inn i den, og mye verktøy er pakket ut, eller lagt i åpne plastkasser. Kanskje jeg kan få skrudd opp kroker og beslag på en vegg eller to slik at jeg kan ha mest mulig av verktøyet framme. Det blir i hvert fall ikke brukt når det ligger langt nede i en pappeske.

Det meste av hageutstyr og duppeditter er grovsortert. Har fått gitt bort en søppelsekk med plastpotter. De blir hentet på onsdag. Har fått fylt opp den nye uteboden med undervanningsbrett, potter, gressklipper og div. hageremedier. Mantisen skal også inn der når den er ferdig brukt for høsten, men da er det også trangt i boden. Skal henge opp noen kurver og kroker der for å kunne få henge opp løvetannjern osv. på veggene slik at det blir lett tilgjengelig.

Nå ser forsiden min nesten ubebodd ut. Har bodd i rot og kaos der så lenge at det nesten ikke er til å kjenne igjen.

På terrassen mot vest blir det å stable keramikkpotter opp ned i vinter. Har ikke noe annet sted å gjøre av dem.

Men jeg er p.t. faktisk ferdig med all planting foreløpig. Alle planter er i jorda. Shocked

Det eneste som står igjen er å få overlevert de siste dahliaene som skal gis bort, samt å få pakket ned de jeg selv skal overvintre.

Hurra!

Forumstreffet 2006

25 sep 2006 23:09


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

Da har jeg landet i sofaen etter en helg i hagingens tegn.

Hadde viktige avtaler ganske sent på fredag, og det gjorde at jeg ikke ankom Støtvig før rundt i seks-tiden. Måtte innom Fredrikstad først, og på vei derfra nordover mot Larkollen kjørte jeg i strålende solskinn. Det var så varmt at jeg kunne ha vinduene i bilen vidåpne, og det duftet sol og grønt der jeg kjørte på de mest avsidesliggende veiene, forbi bugnende hager og litt øde hyttepalass. En ufattelig flott opplevelse på en sen septemberfredag.

Fikk dumpet flyttelasset inn på rommet, tatt meg en dusj, og så var det bare å skride ut i hagen på Støtvig. Dette var synet som møtte meg:



Det var en stor og flott uteplass der, og folk hadde samlet seg i det nydelige og varme været. Det ble mye oiing og heiing og takk-for-sisting og næing og klemming og hilsing på kjente og ukjente. Jeg husker ikke sist gang jeg fikk mellom 50 og 100 klemmer på en helg! Shocked Mr. Green Vi var ikke mer enn 46 stykker på treffet, men jeg fikk jo flere klemmer av hver, må vite. Blunke

Etter denne velkomstrunden fikk vi etter hvert marsjert inn til dekket bord, via smg*s sinnrike bordkavaler/-inne-system. Det ble mye fliring da vi prøvde å finne ut hvordan man skulle matche en ridder med et par lepper. Det gikk ikke helt lett det, nei. Laughing Men blomsterrebus var gøy og alle ble i hvert fall fort godt kjent.



Flere timer gikk i en fei, og med DEN temperaturen ble jo mange sittende ute på terrassen til langt ut i de sene timer for å prate, drikke vin og høre på bølgeskvulpet. Det var vindstille, stjerneklart og rundt 15 plussgrader. Ikke rart at man ikke hadde lyst til å legge seg.



Søvn trenger man ikke på forumstreff, så jeg hoppet nesten over den biten før jeg stilte nydusjet og klar til frokost lørdag morgen. Så var det inn i samlingssalen. Der var det tonnevis med bøker å lese i, hundrevis av frøposer å fråtse i og mange vakre planter som bare skrek etter å få bli med meg hjem. (Jeg måtte holde meg for ørene.) Blunke Foredragene var mange og varierte, og jeg storkoste meg. Det var godt med god tid til pauser, for man går ofte litt over tiden, men skjemaet ble overholdt med militær presisjon. Tror vi var ferdig bare ti minutter over tiden da dagen var slutt.



Etter lunsj dro mesteparten av folket på vandring på Urtehagen. Jeg holdt meg rundt husene sammen med Magnar, Bina, Strand og Gøril. Vi så på Magnars bilder og snakket om planter.



Etter lunsj var det ny runde med foredrag, så var det bare å hive seg rundt med ny runde med dusjing og stæshing før den store auksjonen begynte kl 1920. Ståle var auksjonarius, og makan til auksjonarius skal du lete lenge etter. Har ikke ledd så mye på lenge.



Kveldens vinner tror jeg var Aeonium arboreum 'atropurpureum'. Den gikk for kr 250. Bilde kommer fra Paulines fotoalbum her.



Middagen ble fortært i fred og fordragelighet på lørdag også. Anne-Marie var kveldens toastmaster, og oppdraget ble utført med glans. Det er jo ikke så rart, vi blir jo superblide bare av å se på når hun smiler. Den profesjonelle diktopplesningsseansen var unik, og krevde riktig tilbehør (sjekk brillene). Med vennlig myndighet ledet hun oss ut i allsangen etterpå til alle satt med klump i halsen. Blunke Laughing



MonaO og Calypso ledet an ut på dansegulvet, og derfra kunne det jo bare bli verre. Mr. Green



Sov litt bedre natt til søndag, og var opplagt til alt som skulle foregå den dagen. Frokosten ble inntatt, matpakke smurt før utsjekking og avreise. De fleste ble med til rosehagen på Torp der Kari ofte pleier å være for å hjelpe til. Jeg er ingen rosefantast, men da jeg kom til bedet med Austin-roser var jeg solgt. De var like vakre som i noen bok, og de fleste av dem duftet usannsynlig godt. Ikke alle hadde det like bra, men jeg var strålende fornøyd med å ha fått hilse på berømthetene i levende live. Bare navnene på skjønnhetene er jo nok til at man bare MÅ ha noen; hvem ville ikke like å ha Hardys Tess of the d'Urbervilles i hagen? Eller Shakespeares mystiske The Dark Lady, Othello eller Prospero?



Deretter kjørte vi kolonnekjøring til Vestby planteskole. Rekke på rekke med stauder, busker og trær møtte oss. Der er det en planteskole med orden i både sysaker og hagesaker, ja. Det ble shoppet over en lav hagesko. Vi fikk også spist matpakkene våre her, og ble servert både kaffe og eplekake. Dag hadde fått spesialbestilt seg et par roser jeg ikke helt husker navnet på, men han var i hvert fall helt over seg. Ikke dårlig det...



Noen reiste etter hvert, men vi var en beundringsverdig stor gjeng som fortsatte til siste post på dagsprogrammet, nemlig en tur til Lene i Fredrikstads hage. Jeg har selv sett den hagen utvikle seg gjennom flere år, men ble faktisk stum av beundring da jeg kom dit i går. Det var så frodig og flott der, rent eksotisk ble det i tillegg med de kjempestore brugmansiane som blomstret overdådig, ricinusen som var over 2 m høy, og alle dahliaene i fullt flor. Alle plantene struttet og blomstret og det var velstelt og fint. Kaffe og kaker fikk vi, i tillegg til epler og plommer og annet godt og spiselig fra hagen.



Hele søndagen gikk stort sett med til sukking og stønning over vakre planter, uvanlige planter, lekre kombinasjoner, samt litt ekstra stønning over metthetsfølelsen når kake nr 4 havnet i magen.

Da klokken var rundet fem var det på tide å tenke på returen. Jeg skulle ha med meg LineCa, Assa og Kry til Gardermoen, samt at jeg måtte hente barnet mitt i nærheten av Hankø på vei hjem. Så da måtte vi dra og det var trist og leit å avslutte den supre helgen. Vi fikk tatt en liten sightseeing gjennom Onsøylandet og Hankø på vei til Oslo, ja, vi dro så langt at vi så helt til Bloksberg. Ikke verst bare det.

Været hadde vært strålende hele helgen. På fredag var det sydenstemning, på lørdag var det litt sol, litt dis og en del vind om dagen, men vindstille og fint om kvelden. På søndagsnatten kom det visstnok et par regndråper, men hele søndag var det helt vindstille, et tynt skylag som solen tittet gjennom et par ganger, og minst 20 graders temperatur. Perfekt for de uteaktivitetene som ble gjennomført. På vei mot Oslo traff vi på et skikkelig regnvær ved Ås, og det kjørte vi gjennom nesten hele veien opp til Gardermoen. Så fikk jeg lesset av damene og bagasjen, før jeg satte nesen sørover igjen.

Jeg har jo hatt som formål i høst å ikke pådra meg flere planter nå som jeg har fått ryddet opp i pallekarmer og bed, og jeg kom hjem med bare én plante, en liten Reine Claude plommerotskudd fra Kjetil. Den er bare rundt 10 cm høy i potta si, så den teller jo nesten ikke. Men det spørs om ikke jeg må krype til korset og spørre Pejahren om frø av den hvite/rosa cosmosen han hadde med seg på treffet, som jeg ikke tok med meg. Fordi den var fantastisk fin slik den sto i hagen hos Lene.



Alt i alt en nydelig helg, og jeg gleder meg veldig til å få komme til Bergen neste høst (for det ble vedtatt at neste forumtreff går av stabelen i Bergen i september 2007). Da er det sikkert mye mer morsomt og spennende å se på enn hva det var i februar da jeg var der, og DA var det mye fint å se på, da... stjerne!

Takk til alle dere som gjorde kom og var med på treffet og som gjorde min helg minneverdig.



Edit: Skriveleifer og småkommentarer...

Hagesløv

13 okt 2006 18:59


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

Den store hagesløvheten har inntatt hele meg.

Burde ha klippet gresset en siste gang før vinteren, og plantet det lille plommetreet fra Kjetil. Det står på lista over ting som skal gjøres i helgen. Bør også finne fram løvetannjernet og fjerne de hundreogfjortentusen småplantene som spirer som bare rakkern i bedene. De store i plenen blomstrer faktisk nå. Har knepet av blomster og frøstander og håper på færre frøplanter i bedene neste år. Har også luket flittig all den tistelen som spirte over alt i hele år, og nå kan jeg ikke se en eneste liten frøplante rundt omkring. Ondt smil Jippi!

Ellers blomstrer følgende: blomkarse, lychnis coronaria (småplanter fra Kari, Kråkerøy), gentiana semptifida og gentiana sina-ornata. Et par av primula vulgaris har en meget sparsom gjenblomstring. Månedsjordbærene kommer fortsatt med modne bær, om enn litt mindre søte enn hva de var i sommer. Noen småplanter av solsikker blomstrer fortsatt, de kom veldig sent i gang. De største solsikkene er avblomstret. Ringblomstrene er også villige. Rød pompomdahlia har et par blomster, ellers er det dårlig med blomstring. Har ikke tatt dem inn ennå, venter til frosten kommer, for bladverket er fortsatt grønt og fint til tross for ørlite grann med meldugg. Et par av løvemunnene fra Anne-Marie lever fortsatt. Skjønner at det faktisk må en del sommerblomster til for å få en fin blomstring gjennom sesongen. Det gjelder bare å finne dem som egner seg best for direktesåing. Neste år blir det garantert blomkarse, ringblomster og solsikker. Selv med direktesåing og kald vår i år, og at de kom litt sent, så gir de en fin høstblomstring som er kjærkommen. Jo, den blå erteblomsten har vært enormt fin i hele august og september, og blomstrer fortsatt som et uvær. Frø fra Br. Nelson kjøpt et eller annet vanlig sted i vår. Navn? Kommer senere. Pinlig berørt

Minimumstemperaturen på det digitale termometeret utenfor soveromsvinduet (mot øst) har vært på pluss 3.1 grader. Det er fortsatt ganske grønt og fint ute, men blodlønnen til naboen har begynt å miste løvet. Bjørketrærne har gulnet en del. Håper det er lenge til snøen kommer.

Hadde hagebesøk av Mikkel i dag. Kjempekos. Fikk låne "English Roses" - boken om alle Austin-rosene, så nå skal det leses til øyet blir stort og vått. Har ambisjoner om innkjøp av et par sorter til neste år. Og kanskje kan jeg inspirere naboene litt også... Blunke

Den ene cimicifugaen har faktisk fått et eneste blomsteraks. Det har kun knopper ennå, og rekker nok ikke å blomstre før frost, men det er oppmuntrende å ha sett at de kommer seg. Smil

Leser ellers om andres frø- og løkfrådserier. Det interesserer meg midt i ryggen. Kommer sikkert til å angre til våren, men jeg har da noen vårløk som er i bed, så litt blomstring blir det nok.

Ellers har jeg planlagt å så noen staudefrø fra T&M som jeg bestilte litt tidligere i sommer, men venter til det blir litt kjøligere ute først. Jeg har faktisk kjøpt en sekk såjord på Plantasjen og et par ruller med kantbånd i tre. Bare sløvheten gir seg litt så blir det kanskje gjort noe mer i høst. Krysser fingrene.

Håper på mer og bedre hageork til våren.

Ikke frost ennå...

26 okt 2006 21:08


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]

For to dager siden var Mikkel innom med en haug velkompostert hestegjødsel. Fire halve søppelsekker ble fylt. De skal legges på bedene i vesthagen når det blir litt kaldere. Gjør nok godt for leira der bak.

Ellers er terrassen stort sett ryddet. Potter er stablet, bord er flyttet, grillen flyttet under tak. Alle hageputer har fått noen dagers opphold inne i stua slik at de ble skikkelig tørre før de ble vinterlagret i boden.

Det som gjenstår er å få tømt mantisen for bensin og gjort den klar for vinteren, samt flyttet den, gressklipperen og div hageting inn i boden i østhagen.

Og ja, jeg fikk klippet gresset forrige søndag, tross regn og drittvær. Gikk ganske fint det. Så nå er gressklippersesongen offisielt avsluttet for i år.

Såingen venter jeg med, det er fortsatt mildt ute, og det regner noe ufattelig mye. Men i natt var min.temp rundt 1,7 pluss. De fleste trærne har nå utrolige høstfarger, og mange har mistet mesteparten av bladene. Hostaene er nesten nedvisnet i hagen. Det må nok være det at det er blitt gradvis k jøligere ute, samt at dagslysmengden har minket betraktelig. Men de blå erteblomstene stråler fortsatt i det lille kirsebærtreet. De har vokst så mye at treet er helt skakt stakkars. Laughing

Ringblomster, blomkarse, gentiana semptifida og g. sino-ornata blomstrer fortsatt flott. Månedsjordbæra har fortsatt enkelte blomster, men nå blir det ikke modne bær lenger, det er for kaldt.

Har fått vasket og polert bilen min også faktisk. Imponert over meg selv. Neste prosjekt er å få lagt om til vinterdekk. Håper bare at frosten og snøen holder seg unna en stund til. Hadde håpet jeg kunne vente med omleggingen i noen dager i hvert fall.

Se bastasse una bella canzone...

21 nov 2006 22:40


[  Humør: glad ]
(Ingen tilgang) Registrerte brukere

Har hatt en helg full av opplevelser. Byttet ut kalde og dystre Norge med et palmesvaiende og appelsintrebevokst Italia. Ullskjerf og vanter hjemmehørende i et regn- og sluddekket hjemland ble byttet ut med snertne, høyhælte sandaler og soltopper. Jeg fråtset i ipomoea, bouganvilla, ricinus, daddelpalmer og alskens flotte saker som bare kan brukes som stueplanter her hjemme. Å slentre gatelangs i en menneskevrimmel i en by med murhus, gesimser, smijernsporter og klesvask hengende fra annethvert vindu, drikke kjølig og halvsprudlende hvitvin med et hint av svovel i ettersmaken, vasse i et middelhav som er langt varmere enn den gjennomsnittlige norske badetemperatur på Ingierstrand, kjenne solvarm sand mellom tærne, se solnedgangen fra et brennende fjell - det er hva jeg kaller en smak av honning.

Nå har jeg reist tilbake til fremtiden - i den tiden som er og som komme skal. Men minnene om den helgen som var kommer jeg til å leve lenge på. Hagegalskapen fikk seg en etterlengtet vitamininnsprøytning.

For spesielt interesserte er det mulig å skue fotografiske bevis ved å klikke på bildet. Blunke Stort smil

Forza Italia!


Et lite skritt...

05 des 2006 19:27


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]
(Ingen tilgang) Registrerte brukere

Det var en kald periode helt i begynnelsen av november, med frost og snø. De siste 3-4 ukene har det vært mildvær og regn stort sett. Hatt nattefrost kun et par netter. Jeg klager ikke. Stort smil

Men det er veldig vått i vesthagen, utenfor terrassen er det store dammer når det regner, og det er ofte. Burde kanskje ha flyttet noen småplantepotter fra pallekarm og opp i skråbedet, men jeg har ikke orket å være ute i alt været som har vært.

I dag har jeg funnet fram noen plastpotter fra den ene boden og agrylduk fra den andre. Nå ligger alt sammen med jordsekken ute på terrassen. Jeg er klar til å så litt staudefrø når det bare blir litt kjøligere ute. Håper jeg må vente til lenge over jul med såingen. Blunke

Drivhustreff hos Anne-Marie

17 des 2006 02:50


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]
(Ingen tilgang) Registrerte brukere

Hei alle sammen.

Nå sitter Sissel, Anne- Marie, Lineca og jeg i stua til Anne-Marie og drikker og koser oss. Vi har byttet frø og spist Eriks fenomenale suppe. Så har vi spist mandler og sjokolade og røyket cigarillos. Nå har Erik kommet hjem og spiller på trommer. Fantastiske, herlige Erik. Så glad for at han er tilbake. Noen har reist hjem, men den harde kjerne sitter igjen og drikker mer rødvin, mer cider, mer cognac, mer øl. Dette er fantastisk, det å kunne møte andre hagegale som alle er nerder som en selv, det å prate om frø, musikk, verdensproblemer, italiensk musikk, det å se drivhuset mens det er noen minus ute, mens det er flere plussgrader i drivhuset; summa summarum; vi har det fantastisk. Til neste år; dere må komme alle dere som hadde lyst i år men ikke turte å komme. Lineca sier at vi har tatt helt av både på den ene og den andre måten, og jeg må si meg enig. Smil

God jul

24 des 2006 13:13


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]
(Ingen tilgang) Registrerte brukere

Sitter og ser ut på himmelen som er litt mystisk dempet og skimrende i rosa og blått. Alle trær og busker er dekket av hvit og tung julesnø, og fjellene kneiser stolt rundt sundet med hvite kapper på. Det er julestille ute, ikke et vindpust, og et par minus. Her skulle alle julekortfotografer vært nå!

Som noen kanskje skjønner er jeg ikke hjemme i julen. Den feires med mormor i Nord-Norge.

Her er det ikke mye som minner om vår nei, men det er kanskje like greit nå som det først er jul.

Ønsker alle hagegale en riktig god og fredfylt julehøytid. Håper også at 2007 vil bringe oss alle mange hagegleder.

Smil

Julebesøk hos hagegale

27 des 2006 23:51


[ slapper jeg av Akkurat nå: slapper jeg av  ]
(Ingen tilgang) Registrerte brukere

I kveld har jeg vært på et kjempehyggelig julebesøk hos Magnar og Torill i Kila. Jeg ble hjertelig mottatt, det ble servert kjempegod kaffe, og krinalefse, julekake, cookies og annet godt. Praten gikk lett, det er ingen problem å få både to og flere timer til å sveve av gårde når man har sånt selskap. Tusen takk for meg, håper å se dere igjen snart, hvis ikke ses vi i alle fall i Bergen på neste forumstreff. Klem



Ja, Magnar, jeg skal sende deg bildet i fullt format. Smil

Ellers fikk jeg tatt et stemningsbilde på selveste julaften, se så vakkert det var her oppe med julesnø og en sol som bare reflekterte seg på himmelen nå som det er mørketid:



(Bildene er klikkbare.)

Jeg storkoser meg på juleferie, det er mye fint å se på i naturen rundt omkring selv om det meste nå er dekket av snø.

Ha en fortsatt fin romjul alle sammen. Smil